• Hipnoz Dinletileri

Panik Atak Sağlığa Zararlı mı?

Güncelleme tarihi: 21 Haz

Bu soruya kısaca "Hayır" diye yanıt verebiliriz. Neden sağlığa zarar vermez gelin beraber inceleyelim.


Vücut kendisini streste veya hayati bir tehlikede hissettiği zaman, hayatta kalma mekanizmasını devreye sokar. Bu hayatta kalma mekanizmasına savaş ya da kaç (fight or flight) mekanizması denir. Bu mekanizmanın devreye girmesinin ise en temel göstergesi, vücutta adrenalin hormonunun salgılanmasıdır. Adrenalin ise; vücutta hayatta kalma iç güdüsünün temsili ve göstergesidir diyebiliriz.


Panik atağı kişinin ne zaman veya hangi sıklıklarla yaşayacağı kişinin durumuna, stres seviyesine ve yaşadıklarına göre değişiklik gösterir. Adrenalin salgılandıktan sonra vücutta bizim bildiğimiz ismiyle panik atak veya savaş ya da kaç mekanizması başlamış olur...


Panik atak sırasında ortaya çıkan belirtilerin detayları için buraya basarak diğer makaleme göz atabilirsiniz.


Yukarıda anlattıklarımıza bakarak ve genel olarak şunu söyleyebiliriz, hayatta kalma iç güdüsünün içinde bir mekanizma olan panik atak, vücuda zarar veremez. Bu hayatta kalma iç güdüsünün mantığına ters bir hareket olur.


Yaşanan belirtilerde ise (örneğin; kalp çarpıntısı, uyuşmalar vs.) vücut, verdiği tepkilerde asla vücuduna zarar verecek seviyelere çıkartmaz. Otonomik sinir sistemi adrenalin sırasında oluşan belirtilerde, vücudun kaldırabileceği limitleri bilir ve ona göre hareket eder. Örneğin; kalp çarpıntısı ortalama 120-130 BPM arasında seyir eder ve vücut bu seviyeleri rahatlıkla kaldırabileceğini bilir.


Panik atak geçiren kişilerin sıkça söylediği bir şey vardır; "Doktora, hastaneye test yaptırmak için gidiyorum fakat herhangi bir sorununuz yok diyorlar bana". Bu zaten çok açık bir konu ve kişinin fiziksel olarak hiç bir rahatsızlığının olmadığının da işaretidir.


İşin psikolojik yanına değinirsek; panik atak sırasında özellikle hastalık korkuları, ölüm korkusu, kontrolü kaybetme korkusu veya delirme korkusu gibi gündelik endişeyi arttıran kaygılar eklenir. Bu kaygılar için terapi ve uygun eğitimler almak faydalı olacaktır.7.725 görüntüleme1 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör