• Hipnoz Dinletileri

Panik Atak ve Endişe Bozukluğu Bağ

Güncelleme tarihi: 21 Haz

Önceki yazımda panik atak belirtilerini listelemiştim, bu yazıda ise panik atak ve endişe bozukluğu arasında olan bağa işaret edeceğim. Özellikle yeni başlayan panik atak süreçlerinde endişe bozukluğu çok yoğun olmayabilir ancak, zaman geçtikçe ve yaşananlar ile beraber zaman geçtikçe, panik atak yerini endişe bozukluğuna bırakabilir.


Örneğin; panik atağın ilk süreçlerinde kişi için bu durum yenidir ve hayatının bazı yerlerinde daha panik atağı yaşamamış bulunmaktadır. Mesela ilk süreçlerinde yolculukta, uçakta, otobüste, sosyal ortamlarda veya yalnız kaldığında herhangi bir panik atak tecrübesi olmadığı için kişinin, bu ortamlardan sakınmasını gerektirecek bir endişe tecrübesi bulunmamaktadır. Ancak zaman geçtikçe bu gibi yerlerde panik atak anını yaşadıkça, kişi için bu tarz durumlar artık panik atak tetikleyici düşman faktörler haline dönüşebilir. Örneğin bir öğrenci kalabalık bir sınıfa girdiğinde ve o gün panik atak yaşadığında o öğrenci için artık kalabalık ortamlar, sosyal ortamlar, kapalı ve kalabalık sınıf ortamları gibi yerler ona önceden yaşadığı panik atağı anımsatabilir ve dolayısıyla bu gibi yerlerden kaçınmaya başlayabilir. Böyle durumlarda kişinin artık gündelik tetikleyicileri ve endişe seviyesi artmış olur. Yani vücutta bulunan adrenalin seviyesi yükselmiş olur.


Yukarıda anlattıklarıma dayanarak şöyle söylenebilir; "O halde panik atak gündelik endişe seviyesini arttırabilir ve kişiye hassaslık verebilir". Dolayısıyla kişi kendisini yavaş yavaş bir iç huzursuzluk, kötü bir şey olacakmış hissi ve anlatılan kötü hikayelerden veya kötü haberlerden çabucak etkilenme, çok normal durumlarda ağlama hissi veya çabuk sinirlenme gibi durumlar yaşayabilir. Bunlar ise kişinin hayat kalitesini tabi ki düşürecektir.


Genellikle panik atak yaşayan kişilerin endişeleri sağlık konularına yönelebilir. Örneğin panik ataktan dolayı yaşanan fiziksel belirtilerde aslında gerçek bir rahatsızlığı olduğunu düşünebilir. Mesela panik atak anında yaşanan kalp çarpıntısı ve vücudunda oluşan kas uyuşmalarından dolayı kalp krizi geçireceğim veya sağlığımda başka bir sorun var ve teşhis edilemiyor tarzında düşüncelere girebilir.


Zaman içerisinde panik atağın üzerine eklenen diğer rahatsızlıklara panik atak piramidi diye isim verilir.


O halde panik ataktan kurtulmak gündelik endişe seviyesini düşürecek ve bir çok konuda iyileşme sağlatacaktır.


Daha sonra yazacağım yazılarda panik atak ve panik bozukluğu arasındaki farklara ve depresyon ile arasındaki bağlara el atacağım.1.842 görüntüleme1 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör