• Hipnoz Dinletileri

Panik Atak ve Panik Bozukluğu Arasındaki Fark

Güncelleme tarihi: 21 Haz

Gerçekten aydınlatılması gereken ve herkesin karıştırdığı bir konu. Toplum içinde, hatta bilgili kişilerde bile bu iki kavramın aynı olduğunu düşünenler olabiliyor. İsim benzerliğinden dolayı insana çok bir ayrım olmadığını düşündürtse de temelde çok ayrı iki kavramdır.


Öncelikle panik atak nedir? Daha önceki yazılarımda belirtileri ve birçok detayına değindim ancak kısaca tekrar özetlemem gerekirse; "Panik atak korku ile beraber yaşanan, strese dayalı vücudun vermiş olduğu bazı fiziksel tepkiler bütünüdür. Bu belirtilere örnek olarak, kalp çarpıntısı, terleme, uyuşma, karıncalanma, nefes darlığı vs. örnek gösterilebilir.

(Panik atak belirtilerinin tam listesi için diğer yazıma buraya tıklayarak bakabilirsiniz.)


Panik atağın tanımını kısaca aldığımıza göre şimdi her zaman karıştırılan panik bozukluğuna değinebiliriz. Panik bozukluğu ise; kişilerde gelişen bir düşünce durumudur. Yani yaşanan panik atak anlarından sonra insan şunu düşünebilir; "ben ne yaşadım?", "bu yaşadığım kalp krizi miydi?", "bu yaşadığımı bir daha yaşar mıyım?"... Doğal olarak bu tarz korkular ve düşüncelere, yani acaba panik atağı tekrar yaşar mıyım korkusuna panik bozukluğu denir.


Genellersek panik atak işin fiziksel etkileri, panik bozukluğu ise işin zihinde olan psikolojik etkisi diyebiliriz.


Peki gelelim meşhur soruya; Her panik atak yaşayan illa panik bozukluğu yaşar mı?


Bu soruya verilecek cevap kısaca hayır olacaktır. Her panik atak yaşayan o yaşadığına bir anı, anlam yüklemez. Hatta ve hatta bazı kişiler panik atak yaşar ama yaşadığını bile fark etmeyip gündelik hayatına bir anı bırakmadan devam edebilir. Bazı kişiler ise panik atağı yaşar ve korkuyla hastane aciline, doktora gidebilir ve test sonuçları çıktıktan sonra "aslında bir şey yokmuş" diye düşünüp, hayatına devam edebilir.


Panik bozukluğu dediğim gibi "ya bir daha atak yaşarsam" korkusu olduğu için kişilerin gündelik endişe seviyesini arttıracaktır ve yüksek endişeden dolayı kişilerin panik atağı gündelik olarak yaşaması daha kolay olacaktır. Ancak tabi bu durumlar kişilere göre değişir.


Terapi süreçleri, stres yönetimi teknikleri gibi birçok konu bu duruma tabi ki fayda edecektir. Öte yandan nefes egzersizleri, hem anksiyeteye hem panik atağa iyi gelecektir, bu konu hakkında yazdığım yazıyı buraya basarak inceleyebilirsiniz.Daha sonraki yazılarımda yine bu konuları ele alacağız.2.635 görüntüleme1 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör